OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Nekompromisne a ostro sa do poslucháča púšťajú THE RED DEATH hneď z úvodu svojho druhého albumu, vydaného pod krídlami neúnavných objaviteľov mladých „talentov“. Možno je to len skreslený pohľad Európana, no za posledné roky si všímam uniformovanie americkej metalovej scény. Najmä čo sa mladých kapiel týka, príliš veľa ich začalo dávať dôraz na prevedenie a formu, pričom obsahová stránka žalostne zaostáva. Je jedno, či hovoríme o mladých kapelách napríklad zo stajne Metal Blade, alebo z televíznej show Battle for Ozzfest; ak má byť toto nastupujúca generácia amerického metalu, pýtam sa, čo iné hodlá ponúknuť okrem toho, že kopíruje všetko minulé i súčasné a popri tom iba na všetky strany demonštruje svoju nasratosť?
THE RED DEATH si svoju odlišnosť a originalitu vyčerpávajú počuteľným vplyvom heavy metalu, v ktorom sa cítia zreteľne lepšie, než v death metalových, či metalcore omieľačkách. Bohužiaľ, najmä u gitaristov počuť, že tak celkom nepochopili svoje poslanie. Väčšina ich tém sa príliš spolieha na bezpečnosť hrubého éčka, z ktorého podnikajú iba málo „výletov“ do iných tónin. U talentovanejšieho gitaristu by väčšina motívov THE RED DEATH predstavovala rozcvičku na úvod skúšky, Američania na nich postavili hneď celý materiál; navyše so zvukom, ktorý znie príliš počítačovo - rozumej: nie je zlý, no chýbajú mu „gule“, ktoré inak ako snímaním zvuku mikrofónom z poriadnej bedne nezískate. Inštrumentálne to ako tak zachraňuje bubeník, hoci skôr ako virtuozita tu v skutočnosti vytŕča najmä istota a presnosť. Spevák je podobne ako v drvivej väčšine (nielen) amerických metalcore kapiel iba mladá kópia Tomasa Lindberga z nesmrteľných AT THE GATES. Svoje vzory nám kapela počas albumu ešte zopár krát naservíruje, či už ide o pasáže požičané od METALLICY, alebo dokonca aj PARADISE LOST.
Nemám nič proti jednoduchosti, iba si myslím, že sa za ňu dá menej schovať. THE RED DEATH nie sú zlou kapelou, trpia len na prílišnú predvídateľnosť. Väčšina postupov je pekná, no už tu zopárkrát boli, navyše ich kapela väčšina mieša štýlom „4x zopakovať a poďme ďalej“. Z materiálu nejde absolútne žiadna charizma, maximálne tak hlboká poklona a prílišný rešpekt kapelám, ktoré tvorbu Američanov ovplyvnili.
Z materiálu nejde absolútne žiadna charizma, maximálne tak hlboká poklona a prílišný rešpekt kapelám, ktoré tvorbu Američanov ovplyvnili.
4 / 10
Paul Hamblin
- spev
Joshua Williammee
- gitary
Aaron Conti
- gitary
Dominic Mastronunzio
- basgitara
Graham Mitchell
- bicie
1. Frames Of Reference
2. Consciousness Decay
3. Twilight Of The Idols
4. Silent Machines
5. From The Height Of A Thousand Years
6. Before An Empty Throne
7. The Final Sphere
8. Aftertaste Of The Emaciated
9. Synchronized Worlds
10. Instrumental
External Frames Of Reference (2005)
Aftertaste Of The Emaciated (2004)
Vydáno: 2005
Vydavatel: Metal Blade
Stopáž: 38:34
Produkce: Jocko Randall
Vydareny album, ajked uz na nom poznat svoju dobu a teraz by to slo u ludi asi do kosa. Naj. skladba: Before An Empty Throne
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.